marzec 12 2016 0Comment
Adaptacja projektu Gotowego Gorzów Wlkp. Ile Kosztuje

Adaptacja Projektu Gotowego – ile ona kosztuje?

Adaptacja projektu – co należy o niej wiedzieć?

„W tym wpisie dowiesz się co należy robić aby przejść z adaptacja projektu gotowego do momentu, w którym rozpoczynamy budowę naszego wymarzonego domu jednorodzinnego. Blog jest prowadzony przez naszych architektów z Gorzowa Wlkp. Masz więc pewność, że zawarte tu porady okażą się praktyczne i odpowiedzą na trudne dla Ciebie pytania.”

Maria Mazurek
właścicielka Biura Projektowego Projekty Domu

Kiedy projekty domów mamy już za sobą

Na samym początku szukamy dobre projekty domu Gorzów. Muszą „mieć w sobie to coś”. Nie chodzi tu tylko o cenę ale także wygląd, powierzchnie użytkową oraz wszelkiego rodzaju udogodnienia. Warto przejrzeć z początku kilkaset różnych projektów. Aby tego dokonać, konieczne będzie odwiedzenie większości biur projektowych – w naszym przypadku w Gorzowie Wlkp. – jest ich kilkadziesiąt (jeśli wierzyć katalogom firm). Teraz mamy ten moment, że już mamy projekt domu a w głowie „Adaptacja Projektu Gotowego? Czyli co?..”. Na pytanie to odpowiemy wymieniając zadania architekta, w którego rękach będzie leżeć adaptacja projektu. Warto dodać, że postępując typowo dla tej sytuacji, będziemy musieli „dostosować” dokumentację do zakupionej pod zabudowę działki.

Adaptacja projektu a zadania architekta

Adaptacja Projektu Gotowego Budowlanego Blog Biuro Projektowe Gorzów Wielkopolski

  • dopasowanie projektu względem warunków zabudowy albo planu zagospodarowania przestrzennego
  • rzetelne wykonanie projektu zagospodarowania terenu zakupionej przez nas działki
  • wprowadzenie poprawek i zmian w projekcie gotowym
  • określenie (na podstawie badań geotechnicznych gruntu – obowiązkowych) warunków posadowienia budynku oraz jego kategorii

Wraz z postępami, architekt będzie osobą, która wielokrotnie udzieli nam pomocy kiedy będzie trzeba wypełnić niezbędne dokumenty czy pisma. Często dzięki niemu adaptacja projektu będzie bardzo przyjemna, ponieważ pomoże on nam ogarnąć ważne papiery i przygotuje pełną dokumentację – w tym wniosek na pozwolenie na budowę budynku. Kiedy w grę wchodzi adaptacja projektu poddasza, czyli typowa, należy uzgadniać to indywidualnie.

Badania geotechniczne

Z naszym architektem będzie współpracować ktoś, kto jest nazywany konstruktorem budowlanym. Dzięki wynikom badań geotechnicznym oraz warunkom posadowienia budynku, określi on jakie będą fundamenty. Należy tutaj zwrócić także uwagę na samego architekta, pok którego opieką jest realizowana adaptacja projektu. Osoba ta powinna mieć ważne zaświadczenie informujące o przynależności do Izby Architektów (tudzież Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa) a także uprawnienia projektowe. To na nich spoczywa późniejsza odpowiedzialność za projekt umowy. Dzieje się tak jednak dopiero gdy adaptacja projektu zostanie zatwierdzona.

Adaptacja Projektu Gorzów Wlkp. Ile Kosztuje?
źródło: www.urbanrealm.com/

Ile kosztuje adaptacja projektu gotowego Gorzów?

Ceny potrafią być różnorakie. Zadaptowanie projektu domu typowe, który nie wyróżnia się szczególnie na tle innych, będzie wynosić około 1500-2500 zł netto. Koszta te obejmują adaptację w obowiązkowym zakresie. Z kolei gdy chcemy wprowadzić dodatkowe zmiany w naszym gotowym projekcie domu – ustalamy indywidualnie z architektem. Wynika to z faktu, że modyfikacje będą miały różny stopień trudności. Może to być drobna poprawka, która nie będzie żadnym problemem. Równie dobrze może być to tak poważna zmiana, że dla architekta, adaptacja projektu stanie się bardziej pracochłonna niż sam architekt by przypuszczał.

Napisz komentarz