marzec 13 2016 1Comment
Nadzór Budowlany Budowa Domu Gorzów

Nadzór Budowlany a Budowa Domu Gorzów

Nadzór Budowlany to..?

Definicja i główne informacje

Nadzór budowlany jest przedstawiany jako system, którego zadaniem jest monitorowanie oraz nadzorowanie szeroko pojętych procesów budowlanych. Na szczeblu państwowym, nadzoruje go Główny Inspektorat Nadzoru Budowlanego (więcej informacji prawdopodobnie znajdziesz na stronie Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego). Definicja krótka ale jakże treściwa. Na potrzeby tego artykułu wystarcza w 130%. Skupmy się zatem na tym, co nadzór budowlany musi wiedzieć w trakcie budowy naszego domu.

Budowa domu Gorzów to nie lada wyzwanie: ciągły stres i wydatki. Jednakże lepiej zaopatrzyć się w dobrych ludzi, którzy będą reprezentować równie dobre biuro projektowe. Warto więc dobrze przeanalizować lokalne biura projektowe, przy okazji sprawdzając projekty domów. Kiedy sprzedaż projektów domu mamy już za sobą, czas na proces zwany jako: adaptacja projektów budowlanych. Również adaptacje domów do łatwych nie należą. Trzeba dostosować projekt do działki, nanieść ewentualne poprawki. Jednakże przypuśćmy, że adaptacja dokumentacji domu przebiegła bardzo szybko i sprawnie. Budujemy dom? Nie, jeszcze nie. Czas na pozwolenie na budowę domu. Dopiero kiedy uzyskamy zgodę na rozpoczęcie budowy, możemy ruszać.

Rozpoczynamy budowę domu jednorodzinnego

Mamy adaptację projektu gotowego, mamy oczywiście projekt domu i nawet pozwolenie na budowę oraz architekta, który będzie sprawować nadzór budowlany nad naszym projektem budowlanym. Teraz czas na.. zawiadomienie o rozpoczęcie robót budowlanych. Zawiadomienie takowe składamy u Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego oraz u wspomnianego architekta, który sprawuje nadzór budowlany nad naszym nowo powstającym domem marzeń. Musimy to zrobić minimum 7 dni przez rozpoczęciem jakichkolwiek prac.

Nadzór Budowlany i trwająca budowa

Prawo mówi, że organy sprawujące nadzór nad naszą budową mogą wejść na budowę i przeprowadzić kontrolę. Mogą oni sprawdzić czy budowa toczy się zgodnie z planami oraz czy nie ma żadnych odchyleń od przyjętych założeń. W razie nieprawidłowości lub – co gorsza – zagrożenia życia, budowa może zostać przerwana.

I po budowie a co na to nadzór budowlany?

Aby formalnie zakończyć budowę musimy dostarczyć do Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego zawiadomienie o zakończeniu budowy a z nim między innymi: oryginał dziennika budowy, oświadczenie kierownika budowy na temat zgodności z obiektu budowlanego z projektem, inwentaryzację geodezyjną powykonawczą oraz kilka innych dokumentów. Jeśli szukasz dobrego fachowca, który może sprawować na Twoje zlecenie nadzór budowlany – skontaktuj się z nami.

1 komentarz

  1. Ja osobiście też poprosiłem firmę aby sprawowała nadzór budowlany nad moją budową.

Napisz komentarz