marzec 30 2016 2Comments
Panele Słoneczne Czy Warto W To Inwestować

Panele Słoneczne Czy Warto W To Inwestować?

Można śmiało stwierdzić, że w Polsce nastała moda na projekty domów jednorodzinnych z panelami słonecznymi czyli tzw. „darmowe źródło energii” – ile jest prawdy w tym stwierdzeniu? Najbardziej charakterystyczne dla paneli słonecznych są czarne płyty na dachach domów, występują one też w postaci rurek. Ale przejdźmy do konkretów. Wiadomo, takie panele kosztują – i to nie mało. Czy jednak ta inwestycja zwróci nam się na przestrzeni lat? Poniżej przedstawimy koszt zamontowania takiego panelu na przykładzie konkretnego domu, opiszemy koszty eksploatacji (bo jak wiadomo panele trzeba serwisować) oraz jak to wszystko ma się do naszych oszczędności bo o to właśnie chodzi.

Projekty domów jednorodzinnych a panele słoneczne

Dostępne są już gotowe projekty domów Gorzów już z uwzględnionymi bateriami słonecznymi. Ile to kosztuje? Dokładne informacje otrzymamy w biuro projektowe Gorzów. Jednak my postaramy się podać przybliżoną cenę. Koszty podamy na przykładzie domu jednorodzinnego o powierzchni 150m2 zamieszkiwanego przez 4 osobową rodzinę, którego źródłem ogrzewania jest gaz ziemny. Koszt paneli dla takiego domu to około 10 000 zł. Jeśli już się na nie zdecydujemy warto wynegocjować u sprzedawcy darmowy montaż ponieważ sam hydraulik za taka usługę może wziąć nawet 1000 zł. Jak to ma się do kosztów? Podgrzewanie wody przez kocioł gazowy dla 4 osobowej rodziny to roczny koszt około 800-1000 złotych. Warto jednak zaznaczyć, że panele słoneczne pokrywają 100% zapotrzebowania na ciepłą wodę tylko w okresie letnim czyli około 2 miesiące. Przy innych porach roku ta skuteczność wynosi około 60% a oznacza to iż w zimę i tak będziemy musieli podgrzewać wodę starym sposobem. Przy naszych wyliczeniach możemy zaoszczędzić około 400 zł rocznie niby dużo jednak trzeba pamiętać – nasze baterie słoneczne muszą być sprawdzone raz do roku przez specjalistę a to wydatek około 100 zł rocznie.

Panele Słoneczne Projekty Domów Gorzów Wielkopolski Mazurek
Choć z początku panele słoneczne wydają się być czarną dziurą dla naszych finansów, to po kilku latach pieniądze się zwrócą.
(źródło: lynxsolar.com)

Instalacje solarne czy warto?

Jak już wyżej wspomnieliśmy z panelami słonecznymi wiążą się spore koszta, jednak warto to przemyśleć przeglądając projekty domów jednorodzinnych. Państwo oferuje różne dopłaty do instalacji słonecznych i mogą one wynieść nawet 40%. W takim wypadku warto jest je zamontować, bo każda oszczędność jest ważna a tym bardziej gdy może się ona przyczynić w dobry sposób dla naszego środowiska. Producenci paneli słonecznych oferują nawet do 15 lat gwarancji – co świadczy na ich korzyść. Przez taki okres czasu możemy zaoszczędzić pokaźną sumę. Jednak to my musimy obliczyć czy ta inwestycja będzie opłacalna przy naszych co miesięcznych kosztach.

2 komentarzy

  1. Każde projekty domów powinny zawierać panele słoneczne poniewaz jest to zdrowe dla środowiska

  2. Ja z mężem jestesmy zadowoleni z paneli słonecznych 😉

Napisz komentarz