maj 17 2016 1Comment

Co Powinien Zawierać Ekologiczny Projekt Domu?

Ekologiczny Projekt Domu jest coraz częściej wybieranym projektem przez Polaków. Moda na bycie Eko wkradła się do Polski na dobre. Panele słoneczne, studnie głębinowe – to tylko kropla w morzu rozwiązań, które są coraz częściej wykorzystywane w polskim budownictwie. Dlaczego stało się to tak popularne? Mniejsze rachunki? Kuszące dotacje ze strony państwa? W tym artykule rozważymy wszystkie powyższe warianty i podpowiemy co tak naprawdę opłaca się uwzględnić w swoim projekcie domu.

Na samym początku musimy zadbać o usytuowanie domu

Jeśli wybraliśmy już ekologiczny projekt domu to następnym krokiem będzie wybór jego odpowiedniego położenia. Musimy zadbać przede wszystkim o to aby wpadało do niego jak najwięcej promieni słonecznych ( głównego źródła alternatywnego ogrzewania). Panele słoneczne pozwolą nam na zaoszczędzenie pokaźnej sumy pieniędzy na ogrzewaniu, o czym pisaliśmy w poprzednim artykule. Dodatkowym źródłem oszczędności może być jakże popularne wykorzystywanie deszczówki. Gromadzona jest ona do specjalnych zbiorników, a następnie wykorzystywana do codziennych czynności w naszym domu.

ekologiczny Projekt Domu z Ameryki
Przykładowy projekt ekologicznego domu – ten konkretny typowo amerykański.

Ekologiczny Projekt Domu – wybierz sprawdzone rozwiązania

Podczas wybierania ekologicznych rozwiązań takich jak panele słoneczne bądź studnie głębinowe najpierw należy upewnić się czy będą one na pewno rentowne. W przypadku studni głębinowych nie wystarczy jednorazowy pomiar poziomu wód gruntownych ponieważ podczas np. suchego lata może on spaść nawet o kilka metrów. Będzie to skutkować bezużytecznością naszej studni. Tak samo jest z panelami słonecznymi. Musimy wziąć pod uwagę to, że będą one działać na 100% tylko przez okres 3 miesięcy w ciągu roku.

Dotacje na budowę energooszczędnego projektu domu

W przypadku budowy domu pasywnego możemy otrzymać nawet do 50 tysięcy złotych brutto na budowę naszego domu. Gdy wybierzemy dom energooszczędny możemy liczyć już tylko na 30 tysięcy. Dofinansowania te są przydzielane pod koniec budowy, po wcześniejszej kontroli urzędników. Sprawdzają oni czy dom spełnia faktycznie wszystkie przyjęte wcześniej założenia. Musimy jednak pamiętać, że wszystkie urządzenia służące do pozyskiwania alternatywnych źródeł energii wymagają serwisowania, za które my musimy płacić. Warto jest rozważyć wszystkie  za i przeciw i samemu zdecydować czy bycie Eko będzie faktycznie ulgą dla naszego portfela.

1 komentarz

  1. Myślę, że po prostu najlepiej takie sprawy zlecić specjalistom. Ja zleciłem takie prace firmie Biuro Projektów Gorzów Wlkp. i jestem z tego powodu bardzo zadowolony bo nie musiałem się o nic martwić. Niemniej jednak – bardzo przydatny artykuł, który z pewnością będę promował 🙂 Pozdrawiam!

Napisz komentarz